Ariana dla WS | Blogger | X X X

14.5.17

Definicja Europy 1: Ludność.

Europa jest niesamowicie różnorodna kulturowo. To właśnie z powodu tej różnorodności, a także odmienności od sąsiedniej Azji, zazwyczaj traktuje się ją jako osobny kontynent, a nie zachodnią część Eurazji. 

***
To pierwszy mój post z serii o Europie. Zanim jednak o poszczególnych krajach cz też grupach państw, to o Europie jako całości. Dzisiaj, jak widzicie o ludności Europy, a kolejny post z tej serii o geografii fizycznej kontynentu, na którym leży Polska. 

Na początek, autorska mapa z mapchart.net przedstawiająca liczbę ludności w poszczególnych krajach Europy. Co możemy zauważyć? 
  • Dwa z trzech najludniejszych krajów leżą jedynie częściowo w Europie. O ile w przypadku Rosji, bez części azjatyckiej dalej by była w kategorii > 80 mln, to Turcja z pewnością w obecnych granicach nie pozostałaby w niej. Jedynie 3 % jej terytoriów leży na tym samym kontynencie co Niemcy czy Francja, a tą część zamieszkuje nieco ponad 11 milionów osób. (z czego 9 mln w europejskiej części prowincji Stambuł)
  • Polska jest jedynym krajem, który ma pomiędzy 30 a 40 mln osób. 
  • Rumunia jest jedynym krajem, który wg danych z 2014 r., na podstawie których robiłem mapę, ma 20 - 30 mln osób (ok. 21,73). Co ciekawe, wg danych z 2017 r. Rumunia miała już ok. 19,25 mln osób.  
  • Największym krajem nie posiadającym w 2014 r. miliona ludności była Czarnogóra.
  • Najmniej zaludnionym krajem był i jest Watykan.
  • Mapa uwzględnia także nieeuropejskie: Izrael, Gruzję, Armenię i Azerbejdżan. 
Ludność w Europie.
Europę zamieszkuje w sumie ok. 720-745 mln osób, co stawia ją na trzecim miejscu wśród kontynentów, po Azji i Afryce. Jej nazwa wzięła się z greckiego (Εὐρώπη, Europe). Etymologia tego słowa jest niejasna. Z greckiego εὐρωπός (europos) to łagodnie wznoszący się, a asyryjskie ereb znaczy zachód. Być może Europa pochodzi z jeszcze innego języka. Inaczej powiemy o niej Stary Kontynent. 

Drugą mapą, którą przygotowałem, jest mapa gęstości zaludnienia. Najgęściej zaludnione jest Monako, potem Watykan i Malta. Gęsto zaludnione są też m.in. Holandia czy Belgia. Co oprócz tego możemy zaobserwować? 
  • Gęstość zaludnienia maleje na północ i na wschód od Beneluksu.
  • Najmniejszy wskaźnik gęstości zaludnienia ma Islandia - zaledwie 3 os./km2.
  • Polska znajduje się w gronie państw, których gęstość zaludnienia wynosi od 101 do 149 os./km2. Są to między innymi Serbia, Dania, Czechy czy Słowacja.
  • Zdziwić może Czarnogóra - to najmniejszy kraj w grupie 5-50 osób/km2. Precyzyjniej pisząc, w jej przypadku ten wskaźnik wynosi 45 os./km2


Przygotowałem również dla Polski, Niemiec, Czech i Słowacji dokładniejszą mapę - gęstość zaludnienia w jednostkach administracyjnych. Widać duże miasta mające własne jednostki: czeską Pragę i niemieckie: Bremę, Berlin i Hamburg. W przypadku Warszawy, gdyby była osobną jednostką, jej gęstość zaludnienia wynosiłaby 3372 os./km2, więc mniej niż w Berlinie (3890), ale więcej niż w wydzielonych: Bremie (1577), Hamburgu (2368) i Pradze (2408). 

Wskaźnik ten dla Nadrenii-Westfalii - najgęściej zaludnionej większej niż wydzielone miasta jednostce administracyjnej na danym obszarze - wynosi 523 os./km2.

Tak, wiem, "ucięło" wschodnie krańce podkarpackiego i lubelskiego.
Poruszyliśmy już temat Warszawy - jest to 15. najbardziej zaludnione miasto w Europie. Cała pierwsza piętnastka tej statystyki prezentuje się następująco:
  1. Stambuł
  2. Moskwa
  3. Londyn
  4. Petersburg
  5. Berlin
  6. Madryt
  7. Rzym 
  8. Kijów
  9. Paryż
  10. Mińsk
  11. Bukareszt
  12. Wiedeń
  13. Hamburg
  14. Belgrad 
  15. Warszawa
Na 16. miejscu jest Budapeszt, a w całej Europie jest 30 miast przekraczających milion ludności. 
Ich liczbę w poszczególnych krajach zaprezentuje ostatnia mapa, jaką na dziś (14.05.2017 r.) przygotowałem. W przypadku Rosji i Turcji brane były miasta z ich części położonych w Europie. 
Zaskoczyć może Francja, gdzie tylko Paryż przekracza tą liczbę. 
Edycja 14.05. 19:46 : Poprawiłem zaznaczenie Węgier.
To już koniec tego wpisu. Wszelkie uwagi możecie pisać m.in. w komentarzach na blogu, dostępna jest opcja "Anonimowo". 

Zobacz też:

4 komentarze

  1. Budapeszt ma ponad 1 mln mieszkańców, więc błąd na ostatniej mapie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za spostrzeżenie! Oczywiście poprawię, przeoczyłem.

      Usuń
  2. Czy w ostatniej mapie Turcja nie powinna mieć więcej miast milionowych czy tu chodzi tylko o te leżące w europejskiej części?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, chodzi tylko o te leżące w europejskiej części ;)

      Usuń

Dodając komentarz pamiętaj o kulturze osobistej wobec innych użytkowników bloga.