***
To pierwszy mój post z serii o Europie. Zanim jednak o poszczególnych krajach cz też grupach państw, to o Europie jako całości. Dzisiaj, jak widzicie o ludności Europy, a kolejny post z tej serii o geografii fizycznej kontynentu, na którym leży Polska.
Na początek, autorska mapa z mapchart.net przedstawiająca liczbę ludności w poszczególnych krajach Europy. Co możemy zauważyć?
- Dwa z trzech najludniejszych krajów leżą jedynie częściowo w Europie. O ile w przypadku Rosji, bez części azjatyckiej dalej by była w kategorii > 80 mln, to Turcja z pewnością w obecnych granicach nie pozostałaby w niej. Jedynie 3 % jej terytoriów leży na tym samym kontynencie co Niemcy czy Francja, a tą część zamieszkuje nieco ponad 11 milionów osób. (z czego 9 mln w europejskiej części prowincji Stambuł)
- Polska jest jedynym krajem, który ma pomiędzy 30 a 40 mln osób.
- Rumunia jest jedynym krajem, który wg danych z 2014 r., na podstawie których robiłem mapę, ma 20 - 30 mln osób (ok. 21,73). Co ciekawe, wg danych z 2017 r. Rumunia miała już ok. 19,25 mln osób.
- Największym krajem nie posiadającym w 2014 r. miliona ludności była Czarnogóra.
- Najmniej zaludnionym krajem był i jest Watykan.
- Mapa uwzględnia także nieeuropejskie: Izrael, Gruzję, Armenię i Azerbejdżan.
Ludność w Europie. |
Europę zamieszkuje w sumie ok. 720-745 mln osób, co stawia ją na trzecim miejscu wśród kontynentów, po Azji i Afryce. Jej nazwa wzięła się z greckiego (Εὐρώπη, Europe). Etymologia tego słowa jest niejasna. Z greckiego εὐρωπός (europos) to łagodnie wznoszący się, a asyryjskie ereb znaczy zachód. Być może Europa pochodzi z jeszcze innego języka. Inaczej powiemy o niej Stary Kontynent.
Drugą mapą, którą przygotowałem, jest mapa gęstości zaludnienia. Najgęściej zaludnione jest Monako, potem Watykan i Malta. Gęsto zaludnione są też m.in. Holandia czy Belgia. Co oprócz tego możemy zaobserwować?
- Gęstość zaludnienia maleje na północ i na wschód od Beneluksu.
- Najmniejszy wskaźnik gęstości zaludnienia ma Islandia - zaledwie 3 os./km2.
- Polska znajduje się w gronie państw, których gęstość zaludnienia wynosi od 101 do 149 os./km2. Są to między innymi Serbia, Dania, Czechy czy Słowacja.
- Zdziwić może Czarnogóra - to najmniejszy kraj w grupie 5-50 osób/km2. Precyzyjniej pisząc, w jej przypadku ten wskaźnik wynosi 45 os./km2
Przygotowałem również dla Polski, Niemiec, Czech i Słowacji dokładniejszą mapę - gęstość zaludnienia w jednostkach administracyjnych. Widać duże miasta mające własne jednostki: czeską Pragę i niemieckie: Bremę, Berlin i Hamburg. W przypadku Warszawy, gdyby była osobną jednostką, jej gęstość zaludnienia wynosiłaby 3372 os./km2, więc mniej niż w Berlinie (3890), ale więcej niż w wydzielonych: Bremie (1577), Hamburgu (2368) i Pradze (2408).
Wskaźnik ten dla Nadrenii-Westfalii - najgęściej zaludnionej większej niż wydzielone miasta jednostce administracyjnej na danym obszarze - wynosi 523 os./km2.
Tak, wiem, "ucięło" wschodnie krańce podkarpackiego i lubelskiego.
Poruszyliśmy już temat Warszawy - jest to 15. najbardziej zaludnione miasto w Europie. Cała pierwsza piętnastka tej statystyki prezentuje się następująco:
- Stambuł
- Moskwa
- Londyn
- Petersburg
- Berlin
- Madryt
- Rzym
- Kijów
- Paryż
- Mińsk
- Bukareszt
- Wiedeń
- Hamburg
- Belgrad
- Warszawa
Na 16. miejscu jest Budapeszt, a w całej Europie jest 30 miast przekraczających milion ludności.
Ich liczbę w poszczególnych krajach zaprezentuje ostatnia mapa, jaką na dziś (14.05.2017 r.) przygotowałem. W przypadku Rosji i Turcji brane były miasta z ich części położonych w Europie.
Zaskoczyć może Francja, gdzie tylko Paryż przekracza tą liczbę.
Edycja 14.05. 19:46 : Poprawiłem zaznaczenie Węgier. |
Zobacz też:
Budapeszt ma ponad 1 mln mieszkańców, więc błąd na ostatniej mapie.
OdpowiedzUsuńDzięki za spostrzeżenie! Oczywiście poprawię, przeoczyłem.
UsuńCzy w ostatniej mapie Turcja nie powinna mieć więcej miast milionowych czy tu chodzi tylko o te leżące w europejskiej części?
OdpowiedzUsuńTak, chodzi tylko o te leżące w europejskiej części ;)
Usuń